Tipy na výlety do okolí

Muzeum řemesel Letohrad

By 22.8.2016 No Comments

Půl hodinky cesty autem od našich srubů Vám zabere jízda do Letohradu, jehož název byl do roku 1950 Kyšperk. Město ležící při soutoku Tiché Orlice a Lukavického potoka má historické jádro v městské památkové zóně. Pokud se ptáte na nějaké historické osobnosti, které jsou Letohradem známí, můžeme zmínit například Jana Umlaufa, malíře, jehož obrazy zdobí kostely v okolí tohoto města a říká se, že jich je až přes 100.

Muzeum řemesel, do kterého Vás lákáme tentokrát sčítá celkem okolo 50 ucelených expozic o řemeslech a živnostech z let 1840-1930. Kromě těch známějších profesí se zde dozvíte také spoustu dalších a doposud možná nepoznaných, jako třeba kovotlačitel apod. Mezi nejzajímavější expozici patří vyřezávaný mechanický skanzen řemesel a nebo také 100 let stará školní třída, kde nechybí ani ukázka národních krojů. Pro milovníky veteránů je kupříkladu připravena expozice s historickými vozidly.

Zkrátka a dobře, výlet do Letohradu je velice příjemné obohacení Vašich znalostí a zajímavé zpestření i pro děti. Ty mají do 4 let vstupy v doprovodu rodičů zdarma. Děti nad 15 let a dospělí platí 110,- za jednotlivé trasy nebo 200,- za obě dohromady. Velkou výhodou jsou jistě i cizojazyčné texty, které lze zapůjčit za drobný poplatek, a tak je možnost se buď přiučit cizím jazykům nebo s sebou vzít i kamarády z Holandska, Polska, Anglie či Německa! 🙂

Z vlastní zkušenosti můžeme tedy vřele výlet do Letohradu doporučit a samozřejmě jako vždy spíše doporučujeme jízdu na kole! Ať se můžete všichni také kochat nádhernou přírodou Orlických hor.

U nás se prostě nenudíte nikdy! 🙂

ll muzeum-remesel-letohrad--svetnice