Tipy na výlety do okolí

Anenský vrch

By 26.8.2016 No Comments

Anenský vrch, který sčítá 991 metrů nad mořem, je jednou z největších dominant Orlických hor a lze ho najít nad obcí Říčky v Orlických horách, kterou možná znáte ve spojitosti se zimními radovánkami. Ale o Říčkách zase jindy.

Pokud se vydáte ze sedla Mezivrší po červené, budete mít Anenský vrch jako na dlani. Po červené lze také na Anenský vrch dojít již z osady Hanička z Horní Rokytnice, ze které rovněž pocházel hajný Johan Kastner, který zde na vrchu vystavěl kapli sv.  Anny a to již v roce 1766.

Někdy před rokem 1910 byla vedle kaple postavena jednoduchá dřevěná věž, netradičního vzhledu, s úzkou vyhlídkovou plošinou, na níž se sotva směstnali čtyři lidé. Pod ní byl nouzový úkryt, který v zimě oceňovali především lyžaři. Rozhledna pravděpodobně zanikla v průběhu první světové války, nejspíše však až po roce 1917.

Myšlenky na obnovu rozhledny se objevily v souvislosti s neúspěchem plánu vybudovat vyhlídkovou věž na Velké Deštné (zde stávala do léta 2010 jednoduchá trámová vyhlídková konstrukce). S návrhem postavit rozhlednu přišlo Sdružení svazku obcí Rokytnice a Bartošovice. Záměr se zároveň stal součástí společného česko-polského projektu Euroregionu Glacensis, který předpokládá výstavbu dalších tří rozhleden na česko-polském pomezí.

Dokonce víme i počet schodů, které na rozhlednu vedou, ale ten si necháme pro sebe a zkuste nám ho poté říci na Haidě! 🙂

Rozhledna je vysoká celkem 17 metrů a vyhlídková plošina je ve výšce 12 metrů. Kromě Orlických hor je zde možné pozorovat Kralický Sněžník, Suchý vrch, Rychnovsko a i Žamberecko.

Vzdálenost od našich srubů je  zhruba 17 km a cesta vede podél Polských hranic. Autem Vám tedy zabere přeprava k místu necelou půl hodinu a na kole se ještě pokocháte nádherným okolím. 🙂