Muzeum řemesel Letohrad

Půl hodinky cesty autem od našich srubů Vám zabere jízda do Letohradu, jehož název byl do roku 1950 Kyšperk. Město ležící při soutoku Tiché Orlice a Lukavického potoka má historické jádro v městské památkové zóně. Pokud se ptáte na nějaké historické osobnosti, které jsou Letohradem známí, můžeme zmínit například Jana Umlaufa, malíře, jehož obrazy zdobí kostely v okolí tohoto města a říká se, že jich je až přes 100.

Muzeum řemesel, do kterého Vás lákáme tentokrát sčítá celkem okolo 50 ucelených expozic o řemeslech a živnostech z let 1840-1930. Kromě těch známějších profesí se zde dozvíte také spoustu dalších a doposud možná nepoznaných, jako třeba kovotlačitel apod. Mezi nejzajímavější expozici patří vyřezávaný mechanický skanzen řemesel a nebo také 100 let stará školní třída, kde nechybí ani ukázka národních krojů. Pro milovníky veteránů je kupříkladu připravena expozice s historickými vozidly.

Zkrátka a dobře, výlet do Letohradu je velice příjemné obohacení Vašich znalostí a zajímavé zpestření i pro děti. Ty mají do 4 let vstupy v doprovodu rodičů zdarma. Děti nad 15 let a dospělí platí 110,- za jednotlivé trasy nebo 200,- za obě dohromady. Velkou výhodou jsou jistě i cizojazyčné texty, které lze zapůjčit za drobný poplatek, a tak je možnost se buď přiučit cizím jazykům nebo s sebou vzít i kamarády z Holandska, Polska, Anglie či Německa! 

Z vlastní zkušenosti můžeme tedy vřele výlet do Letohradu doporučit a samozřejmě jako vždy spíše doporučujeme jízdu na kole! Ať se můžete všichni také kochat nádhernou přírodou Orlických hor.

U nás se prostě nenudíte nikdy!