Vojenské Muzeum Králíky

Dnešní příspěvek věnujeme Vojenskému muzeu Králíky, které je vzdálené asi tak 18 minut jízdy autem a cca 16 km od našich srubů v Českých Petrovicích.

,,Základ zdejších expozic položili nadšenci z Muzea čs. opevnění – dělostřelecké tvrze Bouda. Zde od počátku 90. let minulého století postupně vznikala a stále se rozšiřovala sbírka vojenské techniky a zbraní. Improvizované vystavování pouhé její malé části neodpovídalo ambicím muzea a neumožňovalo jeho další rozvoj.

V roce 1998 přijali nadšenci vlastnící tuto sbírku nabídku města Králíky na její přesun na teritorium města – blíže k případným zájemcům. Vznikající muzeum se přesunulo do areálu bývalé odchovny dobytka, jehož budovy však byly značně devastované. Celkově působil areál velmi neestetickým dojmem a představoval jednu z „jizev“ na jinak pěkné tváři města. V letech 2000–2009 se zde usilovně pracovalo, vznikla hodnotná expozice, přibývaly exponáty a muzeum fungující ve značně improvizovaných podmínkách dokázalo ročně přilákat i přes 15 000 návštěvníků!

V té době usilovali nadšenci ze společnosti Armyfort o opravu, rekonstrukci či nejlépe úplnou přestavbu prostor muzea, aby expozice a exponáty získaly pro svoji prezentaci estetické prostředí a potřebné technické zázemí. Podařilo se vypracovat kvalitní projekt, získat velký finanční grant z fondů EU a v letech 2009–2010 vzniklo v Králíkách nejmodernější vojensko-historické muzeum v ČR. Devastovaný prostor se stal místem, na které může být hrdé nejen město Králíky, kterému muzeum patří, ale také Pardubický kraj, který celou záležitost pozitivně ovlivnil a podpořil.

Nová výstavní hala je návštěvníkům otevřena od 1. července 2010 se základní instalací svých expozic. Jejich další tvorba, rozšiřování a kompletace průběžně probíhá a bude trvat několik let.“ (zdroj: armyfort.com)

Co se vstupného týče, dospělí to zde mají za 90,-, děti/studenti/důchodci za 60,-.

Opět ideálně nasedněte na kolo a směr Dolní Morava vyrazte za trochou historie. Uvidíte, že se Vám expozice vojenského muzea budou líbit! 

U nás se zkrátka nenudíte nikdy!