Tipy na výlety do okolí

Zemská brána

By 18.8.2016 No Comments

Zemská brána – Tak to je název pro fenomenální skalnatý úsek řeky Divoká Orlice. Balvanové úzké řečiště lemují v úseku několika set metrů výrazné rulové skály, které opravdu působí dojmem vstupní brány do Čech. Tomuto přirovnání napomáhá i kamenný most s jedním obloukem na začátku údolí, po němž řeku překonává silnice z Českých Petrovic do Bartošovic v Orlických horách.

Jednou z největších dominant této rezervace je do zajisté kamenný most vystavěný v letech 1900-1903 (rekonstrukce v letech 2004-2005), na jehož výstavbě se podíleli i italští odborníci. Dřevoocelová svodidla, která jsou zde na tomto místě situována, byla prvně v celé České republice použita právě zde. Tuto nádhernou rezervaci obklopující jedlové, bukové a smrkové lesy, čas od času navštíví také mufloni. Mezi stálým obyvatelstvem tohoto místa patří rozhodně liška, srnec, prase i strakapoud.

Pokud se chystáte na tuto přírodní krásu přijet podívat autem, máte štěstí. Ještě stále se zde nepromítl současný trend zpoplatňování jakékoliv památky či přírodního úkazu, tudíž vstupné je zdarma a stejně tak i parkovné. Co se týče ovšem parkování v bezprostřední blízkosti kamenného mostu, ve více vytížených dnech je třeba se zde obrnit proti stresu. Ideální je zaparkovat v nedalekých Bartošovicích a vydat se přírodou přímo k bráně. Co Vám ale budeme povídat, běžte se na to podívat sami! 🙂 A ano, běžte. Pěšky je to lepší! 🙂 🙂